Volentér László

A magyar motorcsónak sport legeredményesebb versenyzője. Pályája 1980- ban indult, amikor László „Cinke” Ferenc elhívta egy edzésre. Csapláros Laci felajánlotta a saját hajóját kipróbálásra. Az addigi autóversenyzőből így lett a vízi sportok szerelmese. A ma már nem aktív versenyző Ausztriában él, de havi rendszerességgel hazajár Bajára. Visszavonulása után a családja és vállalkozása köti le. Ha ideje engedi, a mai napig is kijár egy-egy versenyre, de már csak nézőként. Hosszú ideig sebességi világcsúcstartó volt a 350 ccm-es kategóriában azzal, hogy a Kaposvár melletti Deseda tavon felállította a 166,36 km/h világcsúcsot. Az amerikai versenyzővel, aki 10 év után megdöntötte a rekordját, a mai napig nem sikerült találkoznia. A tavalyi évben, amikor hosszú idő után ismét rendeztek Baján motorcsónak futamokat, ismét vízre szállt a bajai közönség előtt a Dunán, de csak a nyitó és a záró körökben mutatta meg magát. A versenyprogramot már a partról szurkolta végig. E verseny után, benevezett Svédországban egy veterán futamra, ahol mind a három futamot megnyerte, de tovább már nem kacérkodott a versenyzéssel. Kedve lenne hozzá, de ideje már nem. Elmondása szerint nem szabad rajthoz állni, ha nincs elég idő a felkészülésre. Amit a versenyzés elvett a családtól, azt most próbálja visszaadni.

Győzelmei közül a bajaiak azok, amelyekre a leginkább szívesen emlékszik vissza. „A dobogó bármely fokára bárhol felállhat az ember, de ha ezt ott teszi, ahonnan indult, az az igazán szívet melengető.” Sajnos Baján nem rendeztek sem Európa-bajnokságot, sem világbajnokságot pályafutása alatt, így ezt az érzést itt városunkban nem élhette át. Bár 1986-ban itthon sikerült Világkupát nyernie, mégis EB vagy VB győzelem tette volna teljessé a bajai motorcsónak versenyzést. Az újra életre hívott motorcsónak versenyeknek Volentér László örül, hiszen a régi időkben kétévente voltak ilyen megmérettetések a városban. „Nemcsak a futball, a kosárlabda, és megannyi más sportágban van Bajának múltja, hanem ebben a csodálatos technikai sportágban, a motorcsónak versenyzésben is. Amikor a 90-es években megszakadt ez a folyamat, egy nagyon nagy űrt hagyott maga után az emberekben. Versenyek voltak szerte az országban, de Baján már nem. “ Véleménye szerint a városnak igenis szüksége van, a motorcsónaksportra. Az emberek, akik elkötelezett hívei ennek a sportnak, 1996-ban, – amikor a 300 éves város ünnepségsorozathoz kapcsolódva ismét volt városunkban motorcsónakverseny – bíztak abban, hogy ismét visszatér a csónakmotorok zümmögése a Duna vizére. Sajnos erre nem kettő, hanem 13 évet kellett várni.

Szerkesztés dátuma: csütörtök, 2014. január 30. Szerkesztette: Kabai Zoltán
Nézettség: 3,583