|
|
XXV. TAVASZI EMLÉKHADJÁRAT , Szentmártonkáta, Kóka, Dány, Isaszeg
Nagy menetgyakorlat
XXV. TAVASZI EMLÉKHADJÁRAT
2013. április 1. - május 19.
Április 5. (péntek)
Tápióbicske - 07.00 A NAGY MENETGYAKORLAT első napja- Katonai hagyományőrző gyalogsági alakulatok indulnak Tápiószecsőre, Kókára és Dányba
Szentmártonkáta - 09.00 Katonai hagyományőrző gyalogsági felvonulás a református templomtól - 10.00 Ünnepség a községházánál és Battha Sámuel szobránál (csatlakoznak a huszárok) – köszöntő: Fodor Zoltán polgármester
Kóka - 12.00 Koszorúzási ünnepség a Margit-Kápolnánál, Kossuth és Görgey találkozása emlékére – köszöntő: Juhász Ildikó polgármester asszony. Felszólal: Gavlvik István a Kossuth Szövetség tisztelebeli elnöke és Kerékgyártó László a Görgey Kör elnöke. - 12.40 Lovas-alaki bemutató;
Dány - 15.15 Zenés felvonulás Dány főútján a Dányi Ifjúsági Fúvószenekar közreműködésével – - 15.30 Ünnepi műsor és toborzó a pincesoron – köszöntő: Gódor Lajosné polgármester asszony
Dány-Szentkirály Dány-Szentkirály III. Falunapja, egész napos családi programokkal. - 17.30 A huszárok fogadása - kenyérköszöntő a Király sörözőben / Támogató: Dány-Szentkirály Lakosainak Egyesülete - Házigazda: Babos Benedek, rendező: Dánielné Babos Zsuzsánna
Isaszeg - 18.00 Ünnepség a Szabadságtörekvések Emléktemplománál. - 19.00 Kapunyitás a Dózsa György Művelődési Otthonban. 20.00 Stampedli zenekar koncert – 21.00 Kárpátia zenekar koncert (Fellép: Waszlavik Gazember László és az alkalmi huszárkórus)
Húsvét hétfőn immáron 25. alkalommal indul útjára Közép-Európa legnagyobb katonai hagyományőrző rendezvénysorozata a Tavaszi Emlékhadjárat, a Magyar Hagyományőr Világszövetség, az érintett önkormányzatok, művelődési intézmények és a helyi hagyományőrző egyesületek rendezésében.
Mintegy 80-100 lovas hagyományőrző – jórészt huszárok – járják be az 1849-es dicsőséges Tavaszi Hadjárat útvonalait 35 település érintésével, Magyarországon és a Felvidéken. Az 1989 óta zajló programsorozaton közel 60 katonai hagyományőrző és 50 más társadalmi szervezet vesz részt.
A Boldogon toborzóval és húsvéti lovas menettel induló csapathoz gyalogsági alakulatok, és tüzérség csatlakozik. A látványos csatabemutatókat (Boldog, Tápióbicske, Isaszeg , Vác) kulturális rendezvények egészítik ki: nagyszabású koszorúzási ünnepségek, történelmi előadások, népzenei és néptánc műsorok, rock koncertek, huszárkonyha főzőbemutatók, zenés katonai hagyományőrző parádék, és az idén először hagyományőrző kézfogó és esküvő.
A csapat korhűen, helyszínről helyszínre haladva építi ki táborhelyeit, ahol az emberek étkezéséről, szállásáról, a lovak istállózásáról, takarmányozásáról, a programok lehetőleg balesetmentes megvalósításáról kell gondoskodnia. Nem tudunk arról, hogy Európában, vagy a világ más részein létezne ehhez hasonló nagyságú, két hónapos terjedelmű katonai hagyományőrző rendezvénysorozat.
A hagyományőrzők 2003-ban világszövetségbe (MHVSZ) tömörültek azzal a céllal, hogy a magyar hagyományok, a társadalom lehető legszélesebb körében őrizzék meg.
A Tavaszi Hadjárat élő történelemórái hozzájárulnak a történelemszemléletű gondolkodásmód erősítéséhez, és a kiterjedt nemzetközi ismeretségek révén, az európai kulturális kapcsolatok erősödéséhez is.
PROGRAM
Anyaországi programok
Április 1. (hétfő)
Boldog 16.00 Toborzó és húsvéti lovas menet indul az Ujváry Ferenc Művelődési Háztól – Fehér János Kornél és Mártonffy Sarolt Luca eljegyzése
Április 2. (kedd)
Boldog 9.15 Ünnepi köszöntő: Püspökiné Nagy Erzsébet polgármester asszony, ünnepi műsor: a községháza előtt: Fellépnek a Csicsergő Óvoda óvodásai, a Boldogi Hagyományőrző Csoport és a Kaláris Néptáncegyüttes. - Katonai hagyományőrző felvonulás. 11.30 CSATABEMUTATÓ az 1849. április 2-i hatvani csata emlékére a Balázs-tanyán; Boldogon a rendezvények szervezője a Boldogi Huszár Hagyományőrző Egyesület.
Jászfényszaru 15.00 Köszöntő a Városháza előtt: Győriné Dr. Czeglédi Márta polgármester asszony–díszszemle –zenés katonai hagyományőrző felvonulás – 16.00Jászfényszaru 20 éve város:Gyerekprogramok –Azok a csodálatos ételeink …-17.30Tájékoztató a hévízkútfúrásról – 18.30Főtéri nosztalgiaest –zenés műsor;
Jászberény 16.00 „A Dicsőséges Tavaszi Emlékére” - kiállítás Dr. Tőzsér Gábor nyá. tüzér alezredes fényképeiből - megnyitja: Bolla János jászkapitány - közreműködik: Basa László k. h. ő. százados és a Kossuth Zrt. Porteleki Pávakör
Jászjákóhalma 18.00 Waszlavik „Gazember” László estje (huszár és katonadalok, népzene) a Gazdakör székházban (Bajcsy-Zsilinszky út 9.). /Az 50 éves jászjákóhalmi Horváth Péter Honismereti Szakkör rendezvénye/
Április 3. (szerda) Jászdózsa 7-13 Huszárkonyha főzőverseny - közben kelt tészta, házi kenyér és borkóstolás a Templom mellett. 9.00 Kossuth toborzó: Basa László vezetésével – felvonulás. Köszöntő: Dr. Szerencsés István polgármester - elismerések - a Jászkun Zászlóalj megalakulása - a Bozóky János Általános Iskola, „Dósai” Honismereti Szakkör Népdalkörének műsora - díszszemle – koszorúzás. 10.00 Pintér István történész előadása a könyvtárban - a 48-as huszárok nyomában - Történelmi játék kicsiknek - Jubileumi kiállítás a tavaszi hadjárat képeiből, „5 év a hazáért” címmel (Bozóky János Általános Iskola - Szent Mihály tér)
Jászjákóhalma 11.00 Katonai hagyományőrző felvonulás a Vadászháztól. 11.30. Ünnepség a Damjanich téren - köszöntő: Lukácsi Pál polgármester – felszólal: Fodor István Ferenc a Horváth Péter Honismereti Szakkör képviselője – koszorúzás;
Jásztelek 10.40 Tisztelgő felvonulás Jásztelek utcáin. 11.00 Templom park – köszöntő: Tóth Nóra polgármester - lovas-alaki bemutató. 11.30 Koszorúzás a Művelődési Háznál az 1848-49-es emléktábla falánál.
Jászberény – a Város Napja 09-12.00 Történelmi vetélkedők általános és középiskolák részére (Ifjúsági Ház, Városi Könyvtár) – 10.00 Huszárkonyha (Margit-sziget – 12.00 – 18.00 Népi és iparművészeti vásár (Margit-sziget) – 12-14.00 A város ebédje a Margit-szigeten (muzsikál a Pergő Népzenei Együttes) –14.00 – 17.00 Gyereksziget – 14.30 Térzene a főtéren (Légierő Zenekar Szolnok) – 15.00 Városi ünnepség a főtéren: köszöntő: dr. Szabó Tamás polgármester és Bolla János jászkapitány – Vándor Vokál – elismerések - emléktábla avatása – koszorúzások – 16.00 Zenés lovasalaki bemutatók a Jász Lovas Bandérium vezetésével (Margit-sziget) - 16.30 Színpadi műsor a szigeten - 16.30. Krasznai József és Pétsy Beáta esküvője a református templomkertben (Thököly u.15.) 18.00 Városi kitüntetések és elismerések (Déryné Rendezvényház) – 19.00 Buda Folk Band (Margit- sziget)
Április 4. (csütörtök)
Jászberény -08.00 A Pótkerék Csárdában Gál György fogadja lovasokat
Nagykáta -11.00 A huszárok megisznak egy jó pohár bort a Birka Csárdában - 12.30 Születésnapi köszöntő: 20 éves a nagykátai hagyományőrző mozgalom (helyszín: Szabadság tér) -14.00 Ünnepi műsor a Szabadság téren – ünnepi beszéd: Dr. Hermann Róbert hadtörténész – katonai hagyományőrző felvonulás a temetőhöz - koszorúzás a Hősök Kertjében, majd Jakab László és Jakab Elek sírjánál
Tápióbicske 09.00 -12.00 Tüzérkonyha (bemutató a csatatéren Vér János szervezésében) – kézművesek utcája – vásár; -14.00 Hídi csata gyermekekkel és zsemleosztás a Tápió partján -16.00 Megemlékezés, koszorúzás a Honvédemlékműnél – 17.00 Ünnepi köszöntő a fahídon: Hende Csaba honvédelmi miniszter – – 17.30 Élő történelemóra a Tápió partján – - Hagyományőrzők díszszemléje - CSATABEMUTATÓ az 1849. április 4-i csata emlékére
Április 5. (péntek)
Tápióbicske - 07.00 A NAGY MENETGYAKORLAT első napja- Katonai hagyományőrző gyalogsági alakulatok indulnak Tápiószecsőre, Kókára és Dányba
Szentmártonkáta - 09.00 Katonai hagyományőrző gyalogsági felvonulás a református templomtól - 10.00 Ünnepség a községházánál és Battha Sámuel szobránál (csatlakoznak a huszárok) – köszöntő: Fodor Zoltán polgármester
Kóka - 12.00 Koszorúzási ünnepség a Margit-Kápolnánál, Kossuth és Görgey találkozása emlékére – köszöntő: Juhász Ildikó polgármester asszony. Felszólal: Gavlvik István a Kossuth Szövetség tisztelebeli elnöke és Kerékgyártó László a Görgey Kör elnöke. - 12.40 Lovas-alaki bemutató;
Dány - 15.15 Zenés felvonulás Dány főútján a Dányi Ifjúsági Fúvószenekar közreműködésével – - 15.30 Ünnepi műsor és toborzó a pincesoron – köszöntő: Gódor Lajosné polgármester asszony
Dány-Szentkirály Dány-Szentkirály III. Falunapja, egész napos családi programokkal. - 17.30 A huszárok fogadása - kenyérköszöntő a Király sörözőben / Támogató: Dány-Szentkirály Lakosainak Egyesülete - Házigazda: Babos Benedek, rendező: Dánielné Babos Zsuzsánna
Isaszeg - 18.00 Ünnepség a Szabadságtörekvések Emléktemplománál. - 19.00 Kapunyitás a Dózsa György Művelődési Otthonban. 20.00 Stampedli zenekar koncert – 21.00 Kárpátia zenekar koncert (Fellép: Waszlavik Gazember László és az alkalmi huszárkórus)
Április 6. (szombat)
Dány - 7.30 A NAGY MENETGYAKORLAT második napja. A gyalogság indul Isaszegre
Isaszeg Az ISASZEGI CSATA EMLÉKNAPJA
Koszorúzások : 09.30 Képesfa - 11.00 Szlovák kápolna - 13.45 Múzeum - 14.45 Katonapallag - 15.30 Képesfa - 15.45. Városháza
Programok: - 10.00 – 12.00 Nyílt Huszártábor a Tornaterem mögött; - 13 .00 Magyar – Lengyel Barátság Napja a Falumúzeumban - 14.00 Városi rendőrőrs épületének átadása / Szoborhegy alatt : - 11.00 Történelmi szekértúra „Öreg Isaszeg” utcáin - Gyalogtúra a Szoborhegytől a Katonapallagig - 11.00-16.00 Kézműves foglalkozások, népi játékok - 13.00 „Állj be pajtás katonának!” – Régiós gyermekcsata és hagyományőrző bemutató - 14.00-15.30 Népi forgatag : a Koccintós és a Csata táncegyüttes, az Isaszegi Asszonykórus a színpadon - 15.30 – 16.30 Hadak Útja Lovas Sport egyesület bemutatója - 16.00 Katonai és népi hagyományőrzők díszfelvonulása indul a Városházától a Szoborhegy alatti csatatérig - 17.00 Népi életképek, katonai díszszemle és isaszegi
CSATABEMUTATÓ az 1849. április 6-i isaszegi csata emlékére a Szoborhegy alatti területen (Közreműködik: Hatvani Miklós polgármester, Dr. Pelyach István történész, Bencsik András lapszerkesztő, újságíró, valamint Fülöp Tibor Zoltán TH főrendező)- Csata után koszorúzás a Szoborhegyen Közreműködnek: Bolla János jászkapitány és a 25. Tavaszi Emlékhadjárat katonai és népi hagyományőrzői - Az isaszegi programok rendezője: Dózsa György Művelődési Otthon
Április 7. (vasárnap)
Isaszeg - 9.00. Parancsátadás - szemle a sportcsarnoknál - indul a fősereg Gödöllőre Gödöllő - 11.00 Ünnepi műsor a Gödöllői Királyi Kastély udvarán – Köszöntő: Pecze Dániel alpolgármester - 11.50 Ünnepi tiszteletadás a Dózsa György úti temetőben az 1849-es emlékműnél:
Szada - 12.30 Pihenő a Napóra téren – a Tarsolyos Lovas Egylet kíséretében, a szadai iskolások gyűrűjében;
Veresegyház - 14.30 Koszorúzás a Petőfi szobornál, majd fogadás a Bokréta-dűlőben – házigazda a Veresegyház Katonai Hagyományőrző Egyesület
Párhuzamos program /A Mogyoródi Sándor Huszárok és Történelmi Lovas Hagyományőrzők Egyesülete külön rendezésében, a meghívott csapatok részvételével – Rendező: Ferenczi János; - 12.00 Kerepes - Forrás Művelődési Ház „Kossuth Lajos azt üzente” – történelmi játszóház; - - 15.30 Mogyoród - Koszorúzás a Hősök emlékművénél; - 16.00 Koszorúzás a Hősök Ligetében az 1848-49-es emlékműnél
Április 8. (hétfő)
Párhuzamos program / A Mogyoródi Sándor Huszárok és Történelmi Lovas Hagyományőrzők Egyesülete külön rendezésében, a meghívott csapatok részvételével. Rendező: Ferenczi János; - 8.30 Fót - Koszorúzás a római katolikus templom előtt - 9.00. Károlyi István emléktábla koszorúzása a Károlyi kastélyban; - 10.30 Dunakeszi – VIADAL a katonadombon - 12.00 Huszárvárás a kompnál; - 13.00 Szigetmonostor – Megemlékezés a Kossuth téren; - 16.30 Vác - Csatlakozás a váci programhoz;
Vác - 16.15 Fogadás a városháza előtt: köszöntő: Fördős Attila polgármester - felvonulás a csatatérre az Ábrahám Balázs vezette Váci Fúvószenekarral - 17.15 CSATABEMUTAZÓ az 1849. április 10-i váci csata emlékére a Hétkápolnai Honvédemlékmű mögötti ligetben – 18.15 Koszorúzási ünnepség a Hétkápolnai Honvédemlékműnél
16. Felvidéki Tavaszi Emlékhadjárat
2013. április 26-28
Állandó programpontok az egyes helyszíneken: 1. Huszárok és a gyalogság bevonulása – jelentés a polgármesternek, fogadás; 2. Megemlékezés és koszorúzás az 1848-49 –és forradalom és szabadságharc emlékműveknél; Állandó fellépő: Vestergám Miklós
Április 26.( péntek)
Nagysalló / Tekovské Lužany – 08:30 Ünnepi megemlékezés az 1848-49-es emlékműnél (1-2-es pontok) – Szőgyény / Svodín - 09:30 Ünnepi megemlékezés Görgey Artur szobránál (1-2-es pontok) - Köbölkút / Gbelce – 12:00 Ünnepi megemlékezés Köbölkúton a Csata emlékmoszlopnál - a helyi énekcsoport műsora (1-2-es pontok) – Bátorkeszi / Bátorové Kosihy - 14:00 Ünnepi megemlékezés az 1848-49- es emlékműnél ((1-2-es pontok) + huszár és gyalogsági bemutató a kijelölt füves területen.- Búcs /Búč - 17:00 Vonulás a falun a VINTOP Karkó Búcsi Magán Szakközépiskolához - Tárnok Balázs bemutatkozás, történelemóra - Kopjafaállítás a Búcsi Magán Szakközépiskola udvarán - a Búcsi Magán Szakközépiskola történelmi vetélkedőjének kiértékelése - a Búcsi Magán Szakközépiskola történelmi vetélkedőjének kiértékelése - Búcsi Magán Szakközépiskola irodalmi színpad - Verbunk- toborzó - Tolma barantások bemutatója - Historica zenekar konfellépése - Halmos Béla koncertje - Sirüllő Náptáncegyüttes (Vajdaság) - Félegyházi Táncszínház (Kiskunfélegyháza) - Felvidéki Rockszínház (Búcs) – Táncház - (porgramfelelős : Karkó Henriett - VINTOP Karkó, Tárnok István- egysületi elnök)
Április 27.( szombat)
- 09:00 Indulás Búcsról - Dunamocs /Moča – 10:00 Ünnepi megemlékezés (1-2-es pontok) - huszár és gyalogsági bemutató, huszártoborzó - a Tolma barantások bemutatója - Dunaradvány / Radvaň n/D – 14:00 végiglovaglás a falun – Madar /Modrany kb. - 17:00 Vonulás a falun keresztül – Ünnepi megemlékezés az 1848-49-es emlékműnél – kopjafánál (1-2-es pontok) - Tárnok Balázs bemutatkozás, történelemóra - huszár és gyalogsági bemutató, huszártoborzó - a felvidéki barantások bemutatója - folklóorcsoportok fellépése - Lyukas Garas koncert (programfelelős : Édes István polgármester, Tárnok István egyesületi elnök)
Április 28.( vasárnap)
- 07:00 Indulás Madarról - Pat / Patince 10:15 Ünnepi megemlékezés (1-2-es pontok) - Izsa/Iža - 12:00 Ünnepi megemlékezés (1-2-es pontok) – az emlékhadjárat csapatait megáldja Horváth Róbert atya a katolikus szentegyház előtt – Révkomárom / Komárno - 14:30 Fogadás Klapka tábornok szobránál - Dr Vass László és Tárnok Balázs, bemutatkozás, történelmi előadás - koszorúzás - Vonulás a Nádor utcán és az Erzsébet Hídon keresztül Komáromba; Komárom - 16:00 Alapy Gáspár tér- Tisztelgés a Petőfi kopjafánál – Komárom (Szőny) - 16:30 –Hősök tere – köszöntő: Dr. Molnár Attila polgármester - koszorúzás az 1848-49 szabadságharc emlékére állított kopjafánál - Dr Vass László és Tárnok Balázs bemutatkozás, történelmi előadás
Budavár Szervező egylet: Magyar Hagyományőr Világszövetség Rendező: Fülöp Tibor Zoltán
Május 18. (szombat)
- 10.30 Koszorúzási ünnepség a Dísz téren; - 11.00 Koszorúzási ünnepség Görgey Artúr szobránál Budapest, Széchenyi-hegyi Gyermekvasút Szervező egylet: Börzsönyi Lövész Klub Magyar Honvédvadász Hagyományőrző és. Sport Csoport – rendező: László Zoltán
Május 19. (vasárnap)
- 8.30 Katonai hagyományőrző nosztalgia szerelvény indul Hűvösvölgy állomásról - - 10.00 Zászlófelvonás a Széchenyi-hegyen - 11.30 Koszorúzás a Széchenyi szobornál – - 12.30 - tól Katonai hagyományőrző bemutató óránként - - 15.30 Csatabemutató - 16.00 Ünnepélye zászlólevonás -17.00 Csatabemutató a Normafa megállónál - 18.00 A szerelvény visszaérkezik Hűvösvölgy állomásra
Kategória: |
Fesztivál
|
Helység: |
Magyarország, Pest |
Helyszín: |
Szentmártonkáta, Dány, erdő-mező |
Kezdet: |
kedd, 2017. szeptember 5. |
|
Kapcsolati információ: |
30-526-320-03 |
Feladás dátuma: szerda, 2013. március 27.
|
Nézettség: 3,223 |
|
Válasz írása