Keresés - illyés gyula

  • Balázs Árpád
    Balázs Árpád (Szentes, 1937. október 1. –) magyar zeneszerző. A Magyar Fúvószenei Szövetség alapító elnöke, 1998-tól örökös elnöke. A budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán Farkas Ferencnél tanult zeneszerzést, ahol 1964-ben szerzett diplomát. 1967-ben Aram Hacsaturján mesteriskoláján tanult, majd 1970-ben római ösztöndíjasként Goffredo Petrassinál tanult.
    Magyar hírességek » Zeneszerzők
  • Az ugorok
    Az ugorok Ezt ugor népnek hívták. Saját nevét maga a nép körülbelül így mondta, hogy "manysi". Jegyezzük meg ezt a fura nevet, nemsokára megbarátkozunk vele, könnyebb lesz kiejteni.   Ha előbb a finnugor népet nagyapához hasonlítottuk, ezt apának tekinthetjük. Vagy még inkább anyának, anyanyelvünket tőle kaptuk.   Csöndes, békeszerető nép volt ez.
    Irodalom » Mi a Magyar? » Ki a magyar?
  • A magyar önismeret útja
    A magyar önismeret útja Az ősidők homályából egy lovasember alakja bontakozik ki szemeink előtt, amint a volgamelléki pusztán nyugodtan áll és figyel... Nyugodt; nem fél és nem képzelődik ... a messze pusztai képeken és erős világításban edzett szeme mindent világosan lát, amit emberi szem egy pontról láthat... A többiekért vigyáz és el van szánva mindenre...
    Irodalom » Mi a Magyar? » A magyar önismeret útja
  • "...rendezni végre közös dolgainkat..."
    "...rendezni végre közös dolgainkat..." Szigethy Gábor előszava   Fontos-e tudni, kik voltak az őseink?  Nem Illyés Gyula az első, nem ő az utolsó, aki megfogalmazta a kérdést: ki a magyar? Honnan jöttünk, hová megyünk?  Herder baljós jövendölése, amely a környező népek tengerében az idegen törzsű magyarság közeli pusztulását, eltűnését jósolta, mélyen belegyökerezett gondolkodásunkba.
    Irodalom » Mi a Magyar? » Ki a magyar?
  • A kazár birodalom
    A kazár birodalom Nem sikerült. Amíg a fejedelem tekintetét és minden erejét nyugat felé fordítja, háta mögött keletről feltűnik egy új, harcias altaji nép, a kazár, és a már indulásra készülődő országot könnyen elfoglalja.
    Irodalom » Mi a Magyar? » Ki a magyar?
  • Magyar irodalom
    Magyar irodalom Mióta önnálló magyar irodalomszemléletről beszélünk, akár tudva és akarva, akár az öröknek gondolt igazságok magától értetődésével, az Erdélyi Jánostól megfogalmazott következő elvnek engedelmeskedünk: „Nincs világirodalom, mely az egyetemes művelődésben úgy futna végig, mint az Apenninek Olaszországon; hanem van nemzeti irodalom, mely a nyelvek, élet és szokások, polgári és val...
    Irodalom » Mi a Magyar? » Magyar irodalom
  • Az uráliak szétszóródnak
    Az uráliak szétszóródnak  Az uráliakból elszakadtak a szamojédok. Megmaradtak a finnugorok.  Ezt a finnugor népet mi magyarok az eredet szempontjából már úgy tekinthetjük, mint a családban a nagyapát. Említettünk eddig néhány közös szót; ezeket már ez a nép is ismerte, akkor még az egész rokonság együtt volt.  Krisztus születése előtt ötszáz vagy ezer évvel történhetett, hogy ez a nép is kettévált.
    Irodalom » Mi a Magyar? » Ki a magyar?
  • Délkeletről fellovagol egy nép
    Délkeletről fellovagol egy nép  Talán ma is ott élne, ha délkelet felől nem lovagol fel hozzá egy nép, a csatázók közül. Ez még a többinél is harciasabb és verekedőbb természetű volt. Mégsem ellenségként jött, vagy ha úgy jött is, hamar megbékült. Ha a csendes, erdőlakó nép volt az anya, ez az újonnan érkezett lovas harcos nép lett az apa. A mienk.
    Irodalom » Mi a Magyar? » Ki a magyar?
  • Barcsay Jenő
    Barcsay Jenő Barcsay Jenő (Katona, 1900. január 14. – Budapest, 1988. április 2.) Kossuth-díjas magyar festő, grafikus, művésztanár és tanár.   Erdélyi fejedelmi család késői leszármazottja, de szegénységben nevelkedett. Körjegyző apja (Barcsay Boldizsár) és egyik nővére lelkibetegségben szenvedett, apja később öngyilkos lett.
    Magyar hírességek » Képzőművészek » Festőművészek
  • Ősi áldomás hallal, vajjal, vízzel
    Ősi áldomás hallal, vajjal, vízzel Tréfából a vendéglőben csak olyan ételt rendeltünk, amelynek neve mindkettőnk nyelvében megvolt, amelyet tehát még közös őseink is fogyaszthattak ázsiai lakomáikon. Halat rendeltünk, mert azt finnül is kalanak hívják, aztán vajat, illetve a finnek szerint vojat. Kértünk még szarvast is, amit a finnek szarvinak neveznek. Sajnos, nem kaptunk.
    Irodalom » Mi a Magyar? » Ki a magyar?
104 cikk | 5 / 11 oldal