Hungarikumok

 

Hungarikumok - Magyar kincsek, egyetemes értékek - Közösségek erkölcsi minősége

   

 
Zsarnoki társadalomban törvényszerű, hogy a rossz győz. De minden zárt rendszerre érvényes a rossznak a győzelme.
 
Ha egy társadalomban a törvény nem látja el a jó védelmének feladatát, vagy éppen a rosszat szolgálja, az menthetetlenül a romlás felé halad. Ilyenkor a jó és nemes elpusztul, megromlik, vagy elmenekül a zárt rendszerből, ezáltal a rendszer már képtelen magát belülről feljavítani.
 
Egy közösséget hosszú távon éltetni és fejleszteni csak a nemes jellemű tagjai képesek. Bármely közösségben, a nemes jelleműség általános hiánya idővel az erkölcs leromlásához vezethet, és hosszú távon akár a közösség felszámolódását is okozhatja. Ebben a folyamatban a vezető és a közösség felelőssége kölcsönös.
 
Említettük korábban, hogy a szabadjára hagyott társadalomban a Gresham-törvény érvényesül. Hatására előbb a rossz burjánzik el, majd a jó-rossz ellentét kiélezetté válik. De minden társadalomnak van egy olyan számottevő rétege, mely ebből a polarizáltságból kivonul, és közönyös szemlélőként tekint a végbemenő folyamatokra.
 
A hagyomány egy közösség értékrendjét, világszemléletét tükrözi, melyet tudatosan vagy tudattalanul örökít át a közösség egyénről egyénre, nemzedékről nemzedékre. A hagyomány: felhalmozott tudás, benne igazzal, értékkel, de hamissal és elvetendővel is. Nemzedékről nemzedékre, a rossztól - hogy hagyománnyá ne váljon - meg kell szabadulni, meg kell tisztulni.
 
A rossz mindig a jónak gyöngítésére, megsemmisítésére vagy megrontására törekszik, ezért sürgős idejekorán felismerni és korlátozni lehetőségeit. Igazságos társadalom mindenképpen a jónak a védelmében kell alkalmazza a szabályt. A jót, sérülékenysége miatt, a törvénynek védenie kell.
 
A népuralom fogalmát előbb az értelmezése szerint tekintsük át, majd nézzük meg annak gyakorlatát. A Magyar Katolikus Lexikon szerint: A demokrácia szó, a görög démosz, „nép” és krateia, „uralom” szavakból áll. Jelentése: népuralom. Olyan államforma, amelyben a jogrendet az összlakosság teremti meg, vagy közvetve, képviselők választásával, vagy közvetlenül, népszavazás útján.
 
Keressünk választ a fenti kérdésre! Az ember, kezdetek óta egoval született a Földre, ami az anyagi felé húzza. Így élete során folyamatosan az isteni és anyagi között ingadozik.
 
A demokratikus rendszerek elzsarnokiasodásának első előidézője az anyagiak egyoldalú, fentről történő elosztási módja, lévén hogy a központosított elosztás a vezetők önkényeskedésére ad lehetőséget.
 
A demokratikus rendszerek zsarnokiasodásának második előidézője a demokratikusnak nevezett tömegesített általános választások, melyek átláthatatlan zűrzavarukkal leginkább az ellenkiválasztódást - az alkalmatlan törtetők kiválasztódását - segítik elő.

29 cikk | 2 / 3 oldal