Torma


Torma

Már a római Columella és Plinius is említést tesz egy hasonló gyökérféléről. Őshazája Délkelet-Európa és Délnyugat-Ázsia. A Volga és a Don vidékén mindmáig az életerő jelképe. Gyógyhatásának köszönhetően gyorsan elterjedt a híre a világon és a XII. századtól Európa szinte minden országában megkezdték termesztését.

Érdekesség

A népi gyógyászatban kis mennyiségű és rendszeres fogyasztását jó hatásúnak vélték TBC-re, asztmára, mirigy-, nyirok- és májbántalmakra, de elismerték vérnyomáscsökkentőként, vizelethajtóként, fertőtlenítőként és vértisztítóként is.

Jellemzés

Alakja hosszúkás, répaszerű. Színe szürkés fehér, íze jellegzetes, borsos, csípős.

A vadon növő fajták gyökereinek hossza nem ritkán a 40-60 cm szélességet, még átmérője a 6 cm-t is eléri.

Energitartalom

37 kcal, 155 kJ/100 gramm

Melyiket vásároljuk?

Kemény, egyenletes, közepes méretű - a méretesebbeknél nagy a veszélye, hogy fás - tormát vásároljunk. A megfelelő méretű torma kiválasztásánál tudnunk kell, hogy a torma héjának megsértése után nagyon gyorsan elveszíti "erejét", így akkorát vásároljunk, amit egyszerre felhasználunk.

Eltarthatóság, tárolás

Sértetlen állapotban hűtőszekrény alsó polcain pár napig eláll. Ha nem akarjuk, hogy megpuholjon, vagy már megpuhult, akkor állítsuk 12 órára egy pohár vízbe.

Előkészítés

Amennyiben mégsem lenne teljesen kemény a torma, akkor állítsuk egy pohár vízbe, és hagyjuk pár órát állni. Közvetlenül felhasználás előtt pucoljuk csak meg, majd a reszelő sajtreszelő oldalán reszeljük le.

Elkészítés, felhasználás

A tormát alapvetően mártások ízesítésére használjuk. Lereszelés után keverhetjük olajjal, ecettel, tejszínnel. Ízesíthetjük mustárral, cukorral, almával. Kiváló kísérője marhahúsoknak, halaknak, füstölt ételeknek, de kenhetjük akár szendvicsek tetejére is.

Vitaminok, ásványok

A torma főként enzimeket, B- és C-vitamint, valamint káliumot, kalciumot, nátriumot és magnéziumot, illetve aminosavakat tartalmaz.

Élettani hatások

Jól használható a légutak tisztítására, fogyasztása gyulladáscsökkentő hatású, illetve serkenti a veseműködést.


Szerkesztés dátuma: szombat, 2009. október 10. Szerkesztette: Muretics István
Nézettség: 2,149 Kategória: » Zöldségfélék


   







Tetszik  

Megjegyzések

Tezsla Ferenc
szombat, 2016. április 16. 09:46
köszi szépen!
Fazekas Piroska
vasárnap, 2016. április 17. 19:29
Ecetes-mézes torma

Saly Noémi receptje







Ősanyáink bölcsessége arra szólít bennünket, hogy ilyenkor, tavasz táján szabaduljunk meg mindazoktól a mérgektől, amelyek a téli hónapokban felhalmozódtak testünkben-lelkünkben. Még itt sunnyognak az utolsó influenzavírusok is, úgyhogy a friss medvehagyma, zöld saláta mellé nem árt odakészíteni az egyik leghatékonyabb "biológiai fegyvert": a tormát. Ennek a receptnek az elkészítése önmagában felér egy légúttisztító kúrával, még akkor is, ha előrelátóan kitelepszünk a reszelővel a kertbe vagy az erkélyre.

HOZZÁVALÓK:


◾2 szál vaskos torma (tisztítva, reszelve kb. 20 dkg)
◾2 dl víz
◾1 dl 10%-os ecet
◾1/2 db citrom leve
◾3-4 ek méz
◾1 kk só

ESZKÖZÖK:

Éles kiskés, reszelő, citromnyomó, keverőtál, kicsi üvegek, celofán.

ELKÉSZÍTÉSE:

A tormát meghámozzuk és a reszelő apró lyukán lereszeljük. Rátöltjük a citromlevet és az ecetet, hogy ne kezdjen barnulni. A vizet meglangyosítjuk, feloldjuk benne a mézet és a sót, a tormához töltjük, jól átkeverjük, beüvegezzük, jöhet a celofán, rácsavarjuk a tetőt, kész. (Celofán azért kell, mert az ecetes lé képes kimarni a tető belsejét.)

CIFRÁZZAM?

Ha félünk a marcona vitéz kétségkívül brutális erejétől, a vizet forraljuk föl, úgy töltsük a tormára, és hagyjuk egy-két órát állni. A mézet csak akkor keverjük hozzá, amikor már langyosra hűlt, különben búcsút inthetünk a legértékesebb hatóanyagainak. Tapasztalatom szerint legjobb, ha ezt a hidegen készített, tömény keveréket felhasználáskor enyhítjük és ízesítjük tovább. Szóba jöhet tejszín, tejszínhab, tejföl, majonéz, édes mustár, medvehagyma-vagy petrezselyempesto, reszelt alma, reszelt nyers vagy főtt cékla, frissen zúzott fokhagyma - persze attól függően, hogy mihez adjuk. Az összetevőkkel és arányaikkal a végtelenségig lehet játszani.

FELHASZNÁLÁSA:

Hideg húsokhoz, kocsonyához, felvágottakhoz, lazachoz, szardíniához, kemény sajtokhoz. Sima besamelalapba keverve és a felsorolt adalékok egyik-másikával kiegészítve kiváló meleg mártást rittyenthetünk belőle sült és főtt marha, főtt hal (például csuka) vagy fűszeres sült krumpli mellé, egy adag maradék sonkalével pedig csinálhatunk belőle tormakrémlevest is. Nátha, influenza vagy legyengült immunrendszer esetén kúraszerűen érdemes eszegetni, esetleg még egy kis mézzel enyhítve: két hétig reggel-este egy kávéskanállal. Csodát tesz.




Cikkhez csatolt fotók módosítása

 
 

URL: