Lélekbuvár - Legolvasottabb cikkek

   

Arról, hogyan kell élni és írni
Irodalom » Márai Sándor: Füves könyv
Minden bölcs, kinek gondolatait megismernem sikerült, arra tanított, hogy élni és írni úgy kell, mintha minden cselekedetünk utolsó lenne az életben, mintha minden leírott mondatunk után a halál tenne pontot. Csak a halál érzelgés, félelem és oktalan gyávaság nélkül való tudata ad életünknek és írásunknak igazi magatartást.
Honvágy
Irodalom » Wass Albert - Te és a világ
Tudom, olykor súlyosan reád nehezedik mégis. Kezed régi kilincsek emlékétől sajog, szemed előtt fölködlik egy ház, füledben rég elhangzott szavak visszhangja duruzsol. Gondolatban sorra járod a régi szobákat, lelked ujjaival végigsimogatod a kedves, kopott bútorokat. Meghitt illatait feléd küldözgeti egy régi kert. Gyermekkori ösvények kavicsa csikordul emlékezésed léptei alatt.
A sárgarépáról
Irodalom » Márai Sándor: Füves könyv
Tapasztaltam, hogy a finomra reszelt, citromlével megöntözött nyers sárgarépa nemcsak üdítõ étek, hanem nyugtatja az idegeket, így különösen a szemidegeket.
Önkéntes száműzetés
Irodalom » Wass Albert - Te és a világ
Kérlek, ne nevezd magadat sem kiüldözöttnek, sem bujdosónak, sem menekültnek. És főleg ne sajnáltasd magad. Amit magadra vállaltál, annak a neve: önkéntes száműzetés. És csak akkor lennél sajnálatra méltó, ha nem lett volna erőd és bátorságod ezt a sorsot magadra venni.
Arról, hogy negyvenéves korára mindent tud az ember
Irodalom » Márai Sándor: Füves könyv
Marcus Aurelius mondja, hogy negyvenéves korára egy férfi, akiben világít egy szikrája az értelemnek, mindent megélt és mindent tud, ami elõtte történt az idõben az emberekkel, s ami az utána következõ idõben történhet még. A részletek lehetnek változatosak és eltérõek, de az alapélmény – minden emberi élet közös alapélménye – negyven év alatt csakugyan megtörténik minden emberrel.
A közös nevező
Irodalom » Ruth Minshull: Érzelmek
"Az ember alapvető természete nem gonosz, hanem jó. Viszont közé és a jóság közé a félelem, a düh és az elnyomás került." L. Ron Hubbard, A szabad ember, Ability 232. Egy bölcs személy egyszer azt mondta, hogy nincs két pontosan egyforma ember, és ezért örökké hálásak lehetünk.
Szabadság
Irodalom » Wass Albert - Te és a világ
Azt jelenti, hogy jogod van az élethez, éppen úgy mint a pillangónak, vagy a madárnak, vagy a vaddisznónak. De semmivel sem több, mint ezeknek. Vagyis jogod van a magányhoz, az élelemhez, amit megszerzel magadnak fáradozás árán, a napsütéshez, az esőhöz és ahhoz, hogy dideregj a hóban, ha nincs meleg ruhád.
Otthon
Irodalom » Wass Albert - Te és a világ
Igen, valahogy így van: otthon az, ahova hazatérsz. Ahol valaki vár este. Ahol ismered a fal kopásait, a szőnyeg foltjait, a bútorok apró nyikorgásait. Ahol úgy fekszel le az ágyba, hogy nem csak alszol, hanem pihensz. Nem csak pihensz, hanem kipihened magad. Kipihened az életet, az embereket, mindent. Ahol otthon vagy, az az otthon. Nem kell hozzá sok. Elég egy szoba.
Rejtett ellenségesség (1,1)
Irodalom » Ruth Minshull: Érzelmek
Rejtett: 1) Fedett vagy elfedett, védett. 2) rejtett, bújtatott, titkos. Ellenségesség: 1) Egy ellenséggel kapcsolatos vagy ahhoz tartozó. 2) ellenségesen érezni vagy ezt kimutatni, szembenállni. – The American Heritage Dictionary Az 1,1-gyel kapcsolatban az a legfőbb nehézség, hogy a homlokán nem visel neonreklámot, ami elmondaná, hogy ő 1,1-es.
Arról, mi az élet igazi élménye
Irodalom » Márai Sándor: Füves könyv
Az igazi élmény az ember számára tehát elsõrendûen ennyi: önmagának megismerése. A világ megismerése érdekes, hasznos, gyönyörködtetõ, félelmes vagy tanulságos; önmagunk megismerése a legnagyobb utazás, a legfélelmesebb felfedezés, a legtanulságosabb találkozás.

419 cikk | 8 / 42 oldal