A kapor erős szaga távoltartja a káros rovarokat


A kapor erős szaga távoltartja a káros rovarokat

A kaprot nem termeljük, mert többnyire magától is megterem. Mégis fontos növénye a magaságynak, mert erős szaga távol tartja a rovarokat.

Igénytelen növény, szinte mindenütt megterem; a magját elszórja, és a kert bármely részében - így a magaságy földjében is - kikel. Termesztése mégsem teljesen egyszerű, mert a magja csak egy évig tartja meg a csíraképességét!

 

                Kapor

Ha szükség van a vetésére, akkor a magját az első szakaszban vethetjük, március közepén, legfeljebb 3 cm mélyen.

A zöld lombját május második felétől szedhetjük. Kiváló ízesítője a tökfőzeléknek, a kovászos uborkának, húsételeknek, de kellemes zamatú mártás is készíthető belőle, a kapros túrós lepény és a kapros túrós palacsinta pedig ínyencségnek számít.

                Kapor

A tavaszi kelésű kapor (Anethum graveolens L.) július közepére beérleli a magjait és elszárad, és nincs már friss kaporlevél az ételekhez. Ezért júniusban is vessünk egy-két méternyi sorba kapormagot, hogy őszig legyen friss, zöld lomb, sőt jusson még szárításra is belőle.


Szerkesztés dátuma: csütörtök, 2013. március 21. Szerkesztette: Mereteiné-Matosics Ágnes
Nézettség: 1,441 Kategória: Kertészkedés
Következő cikk: A koronaalakító metszés általános szabályai

Forrás:
www.balintgazda.hu


   







Tetszik 1 és még 1 tag kedveli

Megjegyzések

Farkas-Szmola Ildikó
csütörtök, 2013. március 21. 14:34
A kapor "régies" vetése:

Nagymamám azt mesélte, hogy náluk mindig az ő nagyapja "vetette" a kaprot. Amikor az évben először megzördült az ég (!), kiment a kertbe, belemarkolt a földbe, és azt szórta körös-körül, miközben ezt kiabálta: "KAPROT VETEEK, KAPROT VETEEK"... Annyira bele szokott jönni a Papa, hogy a felesége idővel már utánakiabált: Hagyja mán, annyi kaprom lesz, hogy lépni se lehet majd tüle!



Cikkhez csatolt fotók módosítása

 
 

URL: