Háromszék táncegyüttes

Háromszék táncegyüttes

3 videó
A Három­szék Tánc­együt­tes 1990-​ben ala­kult Sep­si­szent­györ­gyön. 1999-​ig állami költ­ség­ve­tésből működő hiva­tá­sos nép­tánc­együt­tes volt, tíz évig a város pol­gár­mes­teri hiva­ta­lá­hoz tar­to­zott, 2009-​től hiva­ta­los fenn­tar­tója Kovászna Megye Taná­csa. Sep­si­szent­györgy a volt Három­szék vár­me­gye — jelen­leg Kovászna megye — köz­pontja, 70.000-es lakos­sá­gá­nak három­ne­gyede magyar nem­ze­ti­ségű. A kis­vá­ros Szé­kely­föld jelentős kul­tu­rá­lis köz­pontja: a magyar és román nyelvű hiva­tá­sos szín­há­zak (Tamási Áron, illetve And­rei Mures­anu) tevé­keny­sége mel­lett jelentős a képzőmű­vé­szeti, iro­dalmi és zenei élete, ame­lyet a több­nyelvű sajtó, a regi­o­ná­lis televízió-​stúdió és több helyi rádió­adó kísér figye­lem­mel. Külön büsz­ke­sége a város­nak az a közel tucat­nyi épület — köz­tük a Szé­kely Nem­zeti Múzeum — ame­lye­ket Kós Károly tervezett.

A Három­szék Tánc­együt­tes cél­kitű­zése az erdé­lyi nép­zene– és nép­tánc­kul­túra gyűj­tése, megőr­zése és tovább­adása, művé­szi értékű szín­padi bemu­ta­tása, olyan bemu­ta­tók és előa­dá­sok lét­re­ho­zása, ame­lyek mél­tón kép­vi­se­lik az erdé­lyi magyar nép­táncmű­vé­sze­tet. Ugyan­ak­kor sze­retne hoz­zá­já­rulni az Erdély­ben élő etni­ku­mok nép­ze­né­jé­nek és nép­táncmű­vé­sze­té­nek hite­les megismertetéséhez.

Az együt­tes évadon­ként új bemu­ta­tók­kal jelent­ke­zik és arra törek­szik, hogy reper­to­árja min­dig új szí­nek­kel gaz­da­god­jék, úgy a koreo­grá­fiák, mint az előa­dá­sok szer­ke­zete és dra­ma­tur­gi­ája által. A folklórmű­so­rok mel­lett a Három­szék Tánc­együt­tes sike­re­sen pró­bál­ko­zott tánc­szín­házi pro­duk­ciók bemu­ta­tá­sá­val is, tulaj­don­kép­pen az együt­tes egyéni arc­vo­na­lát az olyan előa­dá­sok hatá­roz­zák meg, mint az Apám tánca, a Váró­te­rem, az Ábel, a Vér­nász, a Sors­for­du­lók, vagy az Ördög­sze­kér.
Együt­te­sünk közel két­ezer­szer lépett közön­ség elé, Erdély összes nagy­vá­ro­sá­ban és a szór­vány­vi­dé­ke­ken egy­aránt. Több alka­lom­mal ven­dég­sze­re­pel­tünk Magyar­or­szá­gon, melyek közül külö­nö­sen fon­to­sak szá­munkra az önálló műso­ra­ink­kal tar­tott tur­nék. Az évek során tár­su­la­tunk elju­tott Auszt­ri­ába, Német­or­szágba, Szlo­vá­ki­ába, Svájcba, Olasz­or­szágba, Por­tu­gá­li­ába, Len­gyel­or­szágba, Finn­or­szágba, Görög­or­szágba, de meg­for­dul­tunk a távoli Novo­szi­bir­szk­ben is.

Az M-​Stúdió tár­su­lata 2005-​ben ala­kult meg a Három­szék Tánc­együt­tes moz­gás­szín­házi műhe­lye­ként, ma külön­álló tár­su­lat­ként működ­nek, 2010-​től a Tamási Áron Szín­ház­hoz tar­toz­nak. Bőveb­ben róluk saját hon­lap­ju­kon.

Eddig elért sike­re­ink­hez tar­to­zik az a két, éves rend­sze­res­ség­gel meg­va­ló­sí­tott ren­dez­vény­so­ro­zat is, ame­lye­ket a Három­szék Tánc­együt­tes a Lajtha László Ala­pít­vánnyal közö­sen szer­vez. 1991 óta e két intéz­mény immá­ron tizen­ki­lenc­szer adott ott­hont a Nép­zene– és nép­tánc­ta­lál­ko­zók­nak, ame­lye­ken a részt­vevők a ma még élő nép­zene– és nép­tánc­ha­gyo­mány művelői­vel és ápoló­i­val talál­koz­hat­nak. Hasonló az alap­gon­do­lata az 1999 óta működő Kom­man­dói Cigány­folk­lór Tábor­nak, amely azzal a cél­lal szü­le­tett, hogy bete­kin­tést nyújt­son a cigány­ság életébe, kul­tú­rá­jába, hétköznapjaiba.

Háromszék Állami Népi Együttes - Kalotaszegi táncok
Háromszék Állami Népi Együttes - Mezőségi táncok
Háromszék Táncegyüttes - Négy erdélyi férfitánc

 
   

Háromszék Állami Népi Együttes - Kalotaszegi táncok



A videók megtekintéséhez bejelentkezés és két csillag szükséges. Tájékoztató a csillagokról itt
Ez youtube.com videó.
Segítség a youtube.com típusú videók lejátszásához: Kattints Ide

« Előző
Létrehozás dátuma: szerda, 2013. március 27. Nézettség: 952

Tetszik