Keresés - szent korona

  • Ugod vára
    Ugod vára A honfoglalás után a Bakony, mint a honfoglaló nemzetségek által megszállatlanul hagyott terület, királyi birtok lett. Ennek igazgatására szervezte szent István király a lakatlan, vagy gyéren lakott erdővidékekhez hasonlóan, a bakonyi erdőispánságot. A XII. században már a Csák nemzetség kezén találjuk, a bakonyi erdőispáni tisztséget is ők viselik.
    Régiók » Varaink, kastélyaink
  • Negyedszázad a Magyar Királyság élén
    Negyedszázad a Magyar Királyság élén Magyarország szerepét vizsgálva a XX. század világháborújában nem lehet elmenni az államfői teendőket 1919–1944 között ellátó katona és politikus mellett. Személye – az Osztrák–Magyar Monarchia tengeri hadviselését illetően – befolyással bírt az 1914–1918-as háborús szakasz alakulására is, s 1919 második felétől egyértelműen egyik meghatáro-zójává vált Magyarország történetének.
    Történelem
  • Thury-vár (Várpalota)
    Thury-vár (Várpalota) Várpalota keletkezésének megbízható írásos bizonyítékai IV. Béla király idejéből származnak, amikor még a Csák és Szalók nemzetség birtokának része volt az egész környék. Városi történelmünk kezdete összefonódik Pusztapalota történetével, keletkezésével. A Bakonyban található fellegvár építése a XIV.
    Régiók » Varaink, kastélyaink
  • A magyar hagyomány csillag-, csillagkép- és bolygónevei A következő táblázat - Várhegyi Péter összeállításában - felsorolja a magyar hagyományban fellelhető 632 csillag-, csillagkép- és bolygónevet. Ezekből 230 névnek már nem tudjuk beazonosítani csillagászati megfelelőjét. Az idő rostája kihullatta az emberi emlékezetből.
    Hungarikumok » Magyar kincsek, egyetemes értékek » Tudás a csillagokban
  • Balassi Bálint
    Balassi Bálint Balassi Bálint (1554-1594)   1554. október 20-án született Zólyom várában, Balassi János és Sulyok Anna elsőszülött gyermekeként.   Később egy öccse, Ferenc és két húga, Anna és Mária született még. Apja felső bányavidéki várkapitány, dúsgazdag báró, az ország egyik leggazdagabb és Lipót császár uralkodása alatt egyik legbefolyásosabb embere.
    Magyar hírességek » Írók, költök
  • Kossuth Lajos  - 210 éve azt üzeni
    Kossuth Lajos - 210 éve azt üzeni Könyvekben olvastam róla, filmeket láttam életéről, tetteiről. Amit és ahogyan meséltek róla, mint magyarként számomra ő mindig is valahol egy misztikus hős, egy szívmelengető emlékezés.
    Napló
  • A magyar stílus
    A magyar stílus A magyar stílus vizsgálata nem választható el a magyar nyelv karakterisztikumának föltárásától. A kettő – nyelv és stílus – lényegileg összefügg, sőt azonosnak mondható. A nyelv konkrét alakba öltözése már stílus és a stílust determinálja fátumszerűen a nyelv szókészlete és alaktana, amelyek kész formákat adnak a beszélő és író mondanivalójának.
    Irodalom » Mi a Magyar? » A magyar stílus
  • Dajka Margit
    Dajka Margit 1907. október 13. Nagyvárad-1986. május 24. Budapest   Kitüntetései:  Kossuth-díj - 1952. Érdemes Művész - 1951. Kiváló Művész - 1953. SZOT-díj - 1981.
    Magyar hírességek » Művészek
  • Árkay Bertalan
    Árkay Bertalan Árkay Bertalan (Budapest, 1901. április 11. – Budapest, 1971. november 23.) építész, festőművész, a modern magyar építészet egyik úttörője. Árkay Bertalan apja Árkay Aladár (1868 - 1932) építész, iparművész, festő volt. Építészeti felfogása az eklektikus kezdetektől, a szecesszión keresztül eljut a modern - avantgárd - irányzatokig.
    Magyar hírességek » Képzőművészek » Szobrászművészek
  • Paleográfia sorába tartozó és más rovásemlékek a Kárpát-medencéből
    Paleográfia sorába tartozó és más rovásemlékek a Kárpát-medencéből Paleográfia (az írások) sorába tartozó és más (fémbe karcolt, botra és falra festett) rovásemlékek a Kárpát-medencéből. Amíg az egyszerű emberek továbbra is bicsakkal és vésővel a kezükben rótták-vésték a szövegeket, addig az értelmiségiek a tollat forgatva írták az ősi magyar írás, a "rovásírás" jegyeit. Ez utóbbi írások -múlékony anyaguk miatt - javarészt elvesztek.
    Hungarikumok » Ősmagyar népművészet » Rovásírás
337 cikk | 13 / 34 oldal