Hungarikumok

 

Hungarikumok - Magyar kincsek, egyetemes értékek

   

 
Az Ember erkölcsi minősége
Sokszor nehéz az életben helyesen dönteni igen, vagy nem mellett. A gyermek a tiszta Fény erejével érkezik a Földre. Isten tenyerén a tisztaságot évekig hordozza magában. Bölcsőbe születik, de felnőttként az élet vargabetűit, buktatóit is megjárva, csak a világosságot választva térhet vissza a tisztaságba. Bölcsőtől, a bölcsességbe visszatérés gyakran sok kitérő árán valósul meg.
 
Az Ember erkölcsi minősége
Az embernek, élete során néha olyan lehetőségek közül kell választania, melyekből egyik sem jó. Mikor az egyik helyen megtett jóért (vagy meg nem tett rosszért) másik helyen kénytelen, akár tétlenséggel is a rosszat választani. Ez nem rossz szándékú cselekedet, de tisztességes embernek mégis lelki sérülést okoz a jótétemény alkalmának kihagyása.
 
Az Ember erkölcsi minősége
Tanulságos, igaz történetet mesélünk el az alábbiakban, melyben apa és fia egyaránt szenvedi meg az adott kornak embertelenségét. Nemes jellemük segíti meg őket, hogy a nehéz körülmények ellenére is kiállhassák az emberség próbáját.
 
Az Ember erkölcsi minősége
Közhelynek tűnhet a cím kijelentő megállapítása, de az emberközi kapcsolatok - és az össztársadalmiak is - ettől fejlődnek, vagy ettől romlanak le. Az élet ettől válhat emberien élhetővé vagy embertelenül-állatiasan élhetetlenné. Értékteremtés, a jó cselekedet erősít Kölcsönös segítséggel folyamatos a fejlődés! Lássuk ennek folyamatábráját.
 
Az Ember erkölcsi minősége
(1937) Ahogy az évek telnek, mind világosabban látjuk, hogy a világháborút bevégző békeszerződésekben az európai emberiség csakugyan a saját halálos ítéletét írta meg, s egyetlen reménységünk, hogy ezt talán mégsem írta alá. Szándékosan mondtam, hogy az európai emberiség, és nem az európai államok.
 
Az Ember erkölcsi minősége
A vétkek rombolnak. Röviden már szóltunk a vétkek elkövetésének módozatairól. Ezeket nevesítettük is akkor: tönkretevés, megsemmisítés és megrontás. Gondolkodjunk mindenikről! Tönkretevés Ezen szóba tömörítettük mindazt, ami: kifosztás, legyöngítés, kivéreztetés.
 
Az Ember erkölcsi minősége
A vétkek elkövetésének folyamatában rendszerint felismerhető a fokozatos súlyosbodás. Azért, hogy elejét lehessen venni az elkövető erkölcsi zuhanásának, majd a végső bukásának, rendkívüli fontosságú időben megállítani a folyamatot. Mindez azért fontos, mert az erkölcsi romlás többnyire öngerjesztővé válhat.
 
Az Ember erkölcsi minősége
Örök kétség, hogy vitázó felek közül kinél van az igazság? A szavak elemzésekor - magyarul érthetően - számunkra igazolódott, hogy a H_ ős szógyök jelentése: takar, leplez, óv, véd, fed. Ezenképpen szóbokrának tagja is, a hamisság-hazugság hasonló jelentéstartalommal bír.
 
Az Ember erkölcsi minősége
A szeretettel-kegyelemmel kimondott igazságra az igaz ember szeretettel válaszol. Ha valakiben az igazság mégis gyűlöletet kelt, akkor az nem csak az igazság, de a szeretet próbáján is elbukik.
 
Az Ember erkölcsi minősége
Szétforgácsolódott társadalmunkban, lelkiismeretünkre hatva, számtalanszor hangzik el ez a felhívás az összefogásra. Nézzük meg, kivel is szabad összefogni? De előbb tisztáznunk kell, hogy értékrendi szempontból mi alakítja ki a természetes vonzódásokat. Ezek tisztázására szólásaink-mondásaink is vannak: Madarat tolláról, embert barátjáról. Összenő, ami összetartozik.

346 cikk | 24 / 35 oldal