Magyar konyha

   

- Vallási ünnepek étkezése -
Ünnepek »
A vallási ünnepeknek meg van a sajátos hangulatuk, kialakultak az ünnepi szokások, ünnepi ételek és az egyes ünnepeknek a hagyományos étrendjei is. Az ünnepi örömök között fontos helyen szerepel mindaz, amit a fehér asztal nyújthat ilyen alkalmakra. Itt nem csupán az étkezések bőségéről van szó.
-Szilveszter
Ünnepek » Újév
Régi paraszti hagyományok szerint az újévi jókívánságoknak nagy jelentőségük van, befolyásolják a következő évi munkát, a termést, az újévi cselekedetek hatással vannak az egész évre. Így a szilveszteri újévi ételek is a jövőt meghatározó tulajdonságokkal bírnak.
Csörögefánk
Ünnepek » Újév
Hozzávalók: 25 dkg teljes kiőrlésű liszt,  5 darab tojássárgája,  1 evőkanál méz,  4 cl rum,  fél dl tejföl,  só,  vaníliás cukor,  olaj Elkészítés: Az átszitált lisztet, mézet, tojássárgáját, rumot, tejfölt, sót összekeverjük, jól kidolgozzuk és egy negyedórát pihentetjük.
Fogasrudak, fehérboros rákraguval
Ünnepek » Újév
Hozzávalók: 60 dkg fogasfilé, 4 darab zalai rák,  5 dkg vöröshagyma,  10 dkg gomba,  2 dl tejszín,  2 dl fehérbor,  kapor,  só,  liszt,  zöldség Elkészítés: A vastag csíkokra vágott fogasfilét megsózzuk, lisztbe forgatjuk és kevés forró olajban ropogósra, pirosra sütjük.
Lencseleves füstölt sajttal
Ünnepek » Újév
Hozzávalók: 25 dkg lencse,  10 dkg füstölt sajt,  fél dl olaj,  5 dkg vöröshagyma,  2 dl tejszín,  2 evőkanál mustár,  fokhagyma,  só,  babérlevél Elkészítés: Egy lábosban olajon megpároljuk a finomra vágott vöröshagymát, beletesszük az előzőleg kiválogatott, beáztatott lencsét. Fűszerezzük fokhagymával, babérlevéllel, vízzel felöntjük és lassan puhára főzzük.
Húsvéti ételeink szimbolikája
Ünnepek » Húsvét
Húsvéti ételeink szimbolikájával, mágikus misztikus képzetkörével érdemes külön is foglalkoznunk. A húsvét a keresztények legfontosabb ünnepe, de a tavaszvárás, a tavasz eljövetelének ünnepe is, amelyet március vagy április hónapban (a Hold állásának megfelelően) tartanak. A Biblia szerint Jézus – pénteki keresztre feszítése után – a harmadik napon, vasárnap feltámadt.
Húsvéti ételek
Ünnepek » Húsvét
A katolikusok húsvéti ünnepének évszázadok óta egyik kiemelt mozzanata a jellegzetes húsvéti ételek –kalács, sonka, bárány, tojás, stb.– megszentelése. E húsvéti eledelek jellegzetes régi neve a kókonya, amelynek eredetét nyelvészeink egyelőre még nem tisztázták megnyugtatóan.
Hagyományos húsvéti ételeink
Ünnepek » Húsvét
A magyar és az európai keresztény hagyományban az egész húsvéti ünnepkör során kiemelt jelentőséget kapnak az ünnep egyes szakai alatt fogyasztott ételféleségek. A hamvazószerdától Húsvét vasárnapjáig tartó 40 napos böjt már a 7. századtól szokás, sőt 1091-ben II. Orbán pápa még törvénybe is iktatta.
Húsvéti böjt
Ünnepek » Húsvét
A húsvéti böjt hat héttel húsvét előtt kezdődik Húshagyó kedden, és (másnap) Hamvazó szerdától húsvét vasárnapig tart. A Nagyböjtnek vallási és egészségügyi alapjai vannak, egyrészt önfegyelemre és lemondásra tanít, másrészt gyógyítja a szervezetünket..
Készülődés Húsvétra - érdekességek a miseborról
Ünnepek » Húsvét
A Biblia szerint Jézus keresztre feszítése után a harmadik napon, vasárnap feltámadt. A Húsvét ma a keresztény világ legfontosabb vallási ünnepe, egyben évezredek óta a tavasz eljövetelének ünnepe is. Kivételes alkalom a "két szín alatti áldozás" Húsvét Nagycsütörtökön, ekkor a hívek is isznak a miseborból.

1841 cikk | 28 / 185 oldal